Wiadomości
parafiakobior.pl
Pielgrzymka parafialna rozpoczęła się Mszą Świętą w sobotni poranek 11czerwca już o piątej rano, a zakończyliśmy wieczorem w niedzielę 19 czerwca. To było dziewięć dni obfitujących w niezapomniane przeżycia.
Był to dla nas czas spotkania z wielkim bogactwem historii, kultury, sztuki, ale przede wszystkim z bogatym dziedzictwem wiary, dziejów Kościoła i ważnych postaci, które zapisały się w przeszłości i są dla nas dziś przewodnikami na drogach zbawienia. Celem naszego pielgrzymowania były miejsca święte w Północnych Włoszech.
Na trasie tej wędrówki znalazło się alpejskie Spiazzi i sanktuarium Madonna della Corona, które odwiedził w 1988 r. św. Jan Paweł II. Była to inspiracja do refleksji i wspomnień dotyczących naszego papieża, ale także okazja do podziwiania piękna górskiego pejzażu.
Wiele skarbów przeszłości odkrył przed nami Trydent z romańską katedrą San Vigillo - miejscem zgromadzeń soborowych, ale także zabytkowymi pięknymi pałacami starówki i zamkiem, który był niegdyś rezydencją biskupów.
Dotarliśmy również do Magenty - rodzinnego miasta św. Joanny Beretty Molla - matki, która oddała życie, aby ocalić i urodzić swoje dziecko. Modliliśmy się też na jej grobie w Mesero. Z kolei w Mediolanie czekało nas spotkanie ze św. Ambrożym, którego szczątki spoczywają w bazylice dedykowanej temu świętemu. Niezapomniane wrażenie pozostawiła gotycka katedra Narodzenia Świętej Maryi, zaliczana do największych kościołów na świecie. Zwiedzając miasto obejrzeliśmy też gmach najsłynniejszej włoskiej opery: La Scala.
Wielkim przeżyciem było dla pielgrzymów nawiedzenie katedry św. Jana Chrzciciela w Turynie. To świątynia, w której od kilku wieków znajduje się najcenniejsza relikwia chrześcijan: Całun Turyński z niezwykłym wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa. W tym samym mieście było nam dane także modlić się przy relikwiach św. Jana Bosko i św. Dominika Savio - w bazylice Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Z Turynu pojechaliśmy w góry Piemontu, do Oropy i malowniczo położonego sanktuarium Królowej Gór. Tam czczona jest słynąca łaskami figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, przedstawionej w scenie ofiarowania Jezusa w świątyni. Tam też mogliśmy podziwiać dwie bazyliki i kapliczki ozdobione ciekawymi freskami.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się także w Pradze, gdzie obejrzeliśmy Hradczany, a przede wszystkim piękną katedrę św. Wita ze Złotymi Wrotami i kaplicą św. Wacława oraz bazylikę i klasztor św. Jerzego.
To tylko niektóre z miejsc, które odwiedziliśmy na tym pielgrzymkowym szlaku. Znaleźliśmy też czas na chwilę wypoczynku nad pięknym i najczystszym jeziorem Włoch: jeziorem Lago di Garda, które przepłynęliśmy w rejsie statkiem do Riva del Garda. Po drodze mijaliśmy piękne, malownicze okolice.
I tak, wspólnie, zdobyliśmy całą masę ważnych i ciekawych obserwacji oraz niezapomnianych wrażeń. Wróciliśmy do Kobióra bogatsi i pełni zachwytu dla piękna dzieł Stwórcy, podziwiając też ludzi, którzy przez wieki dawali tak różnorodne świadectwa miłości do Boga.